ZASADY I PROCEDURY NAUCZANIA HYBRYDOWEGO I ZDALNEGO

Utworzono dnia 20.09.2020

Zasady i procedury nauczania hybrydowego i zdalnego

Zasady i procedury nauczania hybrydowego i zdalnego w przypadku wystąpienia zakażenia wirusem COVID-19 w Szkole Podstawowej im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim w roku szkolnym 2020/21

Decyzję, o całkowitym lub częściowym zamknięciu placówki, czyli o przejściu na nauczanie zdalne lub hybrydowe podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego. Będzie ona zależała od rodzaju kontaktu osoby zarażonej lub podejrzanej o zarażenie z innymi osobami danej szkoły, czyli nauczycielami, uczniami i obsługą administracyjną.

Po podjęciu przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny decyzji o przesunięciu formy nauczania ze stacjonarnej na hybrydową, w zależności od poziomu nauczania lub klas objętych zagrożeniem, będziemy stosować wybrany dostosowany do sytuacji wariant z podanych poniżej:

1.Szkoła zostaje zamknięta, decyzją władz placówka przechodzi na edukację zdalną, wówczas pracujemy zgodnie z obowiązującym planem lekcji. Dostosowanie planu zajęć sprowadza się do ustalenia limitu lekcji prowadzonych w czasie rzeczywistym w formie on-line zarówno w tygodniu, jak i w konkretnym dniu oraz konkretnej klasy, przy uwzględnieniu bezpieczeństwa i higieny pracy przy komputerze.

Nauka prowadzona na odległość w SP im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim będzie realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczycieli poprzez e-dziennik (zakładka zadania domowe), lekcji on-line w aplikacji Teams.  Informacje do pracy, tematy lekcji będą zamieszczane w zakładce – zadania domowe codziennie do godziny 12.00.  Informację o postępach ucznia w nauce nauczyciele umieszczają w e-dzienniku w zakładce uwagi lub wpisując oceny, korespondencja mailowa z rodzicami , uczniami, nauczycielami będzie prowadzona za pośrednictwem wiadomości w e- dzienniku.

2. Szkoła wprowadza kształcenie w wariancie hybrydowym,  wówczas będą rozważane i wprowadzane następujące możliwości:

3. Klasa objęta kwarantanną przechodzi na system zdalny – praca wg. procedur dotyczących nauki zdalnej w naszej placówce.

Pozostałe klasy pracują stacjonarnie. Nauczyciele uczący w klasie objętej kwarantanną, uczą pozostałe klasy w sposób stacjonarny (chyba, że sanepid zdecyduje o wysłaniu nauczycieli na kwarantannę), zaś lekcje z klasą wyłączoną z nauczania stacjonarnego prowadzą zdalnie ze stanowiska przygotowanego na terenie szkoły. Taka sytuacja trwa do momentu, gdy powiatowy inspektor sanitarny wyda decyzję o powrocie do nauki stacjonarnej.

4. W oddziałach I-VIII wprowadza się podział klas pracujących zmianowo: w jednym tygodniu stacjonarnie, w drugim zdalnie.

• Jeden tydzień:

– I a, I b, II a, II b, III a , III b, IV a, IV b, V a, V b, VI a, VI b, VII a, VII b, VIII a, VIII b – połowa uczniów stacjonarnie

– I a, I b, II a, II b, III a , III b, IV a, IV b, V a, V b, VI a, VI b, VII a, VII b, VIII a, VIII b – połowa uczniów zdalnie.

• Drugi tydzień: – odwrotnie

5. Praca odbywa się zgodnie z obowiązującym planem lekcji. Nauczyciel ma do dyspozycji odpowiednio przygotowane stanowisko pracy w każdej sali lekcyjnej. Oddziały pracujące zdalnie pracują według zasad dotyczących pracy zdalnej.

6.  Podział każdej klasy na pół: w pierwszym tygodniu jedna z grup ma zajęcia stacjonarne w szkole, zaś druga w tym czasie uczestniczy w lekcji zdalnej z domu poprzez włączoną kamerkę. W kolejnym tygodniu grupy zamieniają się rolami.

7. Rodzaj nauczania hybrydowego zostanie wybrany przez dyrektora szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego, po uwzględnieniu sytuacji epidemicznej szkoły.

8. W chwili przejścia naszej szkoły na jakąkolwiek formę nauczania hybrydowego, nauczyciele prowadzą zajęcia stacjonarne z uczniami przebywającymi wg planu na terenie placówki, zaś uczącym się zdalnie wysyłają materiały i linki do ćwiczeń lub prowadzą lekcje on-line w czasie rzeczywistym, zgodnie z zarządzeniem dyrektora szkoły.