Przyjaciele Szkoły

Kaja Mirecka Ploss

kaya

Kaja Mirecka-Ploss - (ur. 12 września 1924 w Piekarach Śląskich) - działaczka społeczna.Dzieciństwo spędziła w Nakle Śląskim, gdzie uczęszczała do tamtejszej szkoły. Wojnę spędziła w obozie dla małoletnich w Niemczech. Lata wojenne spędziła za granicą, głównie w Anglii, gdzie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Londynie, Dział Mody - uzyskując tytuł magistra. Doktorat obroniła na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech. Po 15 latach pobytu za granicą, pod koniec 1957 roku wróciła do kraju. Pracowała jako projektant mody i zakładała znane na cała Polskę sklepy Mody Polskiej. Pod koniec 1960 zostaje aresztowana. Dzięki wstawiennictwu Leona Kruczkowskiego, przyjaciela rodziny, po dwóch tygodniach zostaje zwolniona. Wtedy zaczyna pisał pierwsze rozdziały Drogi przez most. Od 1966 przebywa w Stanach Zjednoczonych. W 1989 obejmuje funkcję prezesa Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej. W 1991 zostaje Dyrektorem Wykonawczym Amerykańskiego Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie. Urządziła w Centrum Gabinet Profesora Jana Karskiego oraz stworzyła stypendium jego imienia. Od kilku lat współpracuje z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez barier".

Henckel von Donnersmarckowie

donnelsmarck

Historia rodu
     Wywodzą się ze Spiskiego Czwartku. Niemiecka wersja nazwy tej miejscowości stała się drugim nazwiskiem rodu. Najstarsze wzmianki o nich pochodzą z przełomu XIV i XV w. i dotyczą niejakiego Henckel de Quintoforo. 1 sierpnia 1417 r. na soborze w Konstancji jego trzej synowie: Piotr, Jakub i Mikołaj otrzymali (z kilkoma innymi spokrewnionymi osobami) wspólny herb od króla węgierskiego