Utworzono dnia 04.06.2018

Pięciu uczniów Szkoły Podstawowej im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim (Nadia Miś, Maja Anikel, Maria Mol, Zofia Mol, Piotr Kiedrzyn) wzięło udział w tygodniowym projekcie pt. „Wir sind Europa” („Jesteśmy Europą) odbywającym się w Centrum Edukacji Obywatelskiej w Bad Urach (Badenia – Wirtembergia, Niemcy). Głównym zadaniem projektu było przekazanie młodzieży wiedzy na temat podstawowych instytucji europejskich, zapoznanie ich z polityczną codziennością Europy, a tym samym kształtowania w nich postaw obywatelskich  młodych Europejczyków. Seminarium to, pozwalało również poznać mentalność i sposób myślenia rówieśników z Niemiec (Humboldt Gymnasium, Ulm) oraz Francji (Lycee International, Saint Germain – en – Laye), z którymi nasi uczniowie współpracowali i spędzali czas wolny pod opieką nauczycielki języka niemieckiego, pani Barbary Skiby. Konieczność komunikowania się w języku niemieckim, który był obowiązującym językiem projektu, była dla uczniów dużym wyzwaniem, jak również faktorem motywującym do dalszej nauki. Projekt prowadzony został w postaci warsztatów, podczas których uczniowie uczyli się od siebie nawzajem na bazie przygotowanych materiałów i pod opieką prowadzących. Do najciekawszych wydarzeń należało spotkanie z byłą niemiecką europosłanką – panią Heide Rühle oraz pisarzem – panem Ursem Fiechtnerem, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach oraz odpowiadali na pytania uczniów. Niewątpliwą atrakcją wyjazdu była całodniowa wycieczka do Strasburga. W celu połączenia wiedzy z praktyką uczniowie odwiedzili Parlament Europejski, następnie wybrali się na spacer magicznymi uliczkami Starego Miasta, a później skonfrontowali się z  wiekami historii strasburskiej katedry. Ta gotycka budowla z jedną wieżą kryje w sobie wiele bogactw. Możemy w niej podziwiać zegar astronomiczny, witraż maryjny oraz Filar Anielski. Dwa ostatnie dni projektu poświęcone były tematyce związanej z przestrzeganiem praw dziecka. Udział w powyższym przedsięwzięciu rozwijał świadomość europejską uczniów każdej ze współpracujących szkół, miał na celu pielęgnowanie szacunku i tolerancji pomiędzy narodami oraz doskonalenie umiejętności językowych. Wszystkie założenia projektu uważamy za spełnione!

Utworzono dnia 04.06.2018, 00:13

JESTEŚMY EUROPĄ!

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.